Използвани такъми и успешни примамки:
Въдици:
Тailwalk EGinn 86L-R
Tailwalk Dageki S862MH
Силиконови примамки:
Fiiish Black Minnow No3
Savage Gear 4D Herring Shad
Savage Gear 3D Fat Minnow T-tail
Влакно:
Unitika Shoregame X8
Един от най-популярните начини за ловене на бяла риба е този със силиконови примамки. Риболов, който се практикува целогодишно, както от брега, така и от лодка. Най-успешните месеци са от Септеври до Март. От 15 Март до 15 Май риболовът на бяла риба е забранен поради размножителен период. В зависимост от годината и най-вече от метеорологичната обставновка, тези дати могат да бъдат променяни.
При риболов от брега, тези хищници се ловят най-често преди изгрев и след залез, когато "правят заход". Това е момент, в който рибите излизат близко до брега, за да се хранят. Перспективни зони са изнесени носове по брега на язовирите, заливи, скалисити участъци или такива с камъни, също и райони в близост до садки. На такива места , най-често се придържат малки рибки, които са естествената храна на този хищник.
Когато се лови от лодка най-често се търси релеф по дъното - било то дупки, прагове, склонове или подводни могили/острови. Все по-рядко се среща "групиране на бялата риба". Това се случва, когато температурата на водата изстине до под 3 градуса или до толкова, че рибите спират да се движат и се придържат около изброените места малко по-рано. Тази година водата все още не е изстинала и всички риби по язовирите са в движение. За да бъде успешен един риболовен излет от лодка, най-важното е да се открие "магистралата на дребните рибки", защото обикновено белите риби се движат с тези пасажи от малки рибки. По този начин риболовеца има най-голям шанс да хване по няколко риби за кратко време, защото белите ловуват на групи от по няколко риби. При риболов от брега и от лодка, този вид хищници може да се лови при дълбочини от под метър до над 30 метра.
Воденето на примамката може да бъде по дъното и много над него, а може и комбинирано. Това се съобразява най-вече с факта къде се намират хищиците. При риболов по дъното, след като пропадне примамката, се започва водене с леки подскоци или равномерно обиране с драскане по самото дъно. Това се случва като се обира бавно с макарата и се правят леки придръпвания с върха на въдицата. Тук няма закономерности, което позволява много разчупен начин на водене и импровизации. По време на този сезон забелязвам, че при мен над 80% от всички уловени риби до момента съм ги хванал над дъното. А ударите са безмилостни. В това ще се убедите, след като видите снимките по-долу. Често при водене по самото дъно има празни удари, леки чуквания или полегнали риби. Има теория, която твърди, че белите риби първо умъртвяват плячката си, а после я изяждат. Когато се храни високо над дъното, аз мисля, че хищника няма много време за чудене. Там е Да или Не. Също така имам почти 100% реализация на ударите над дъното, което потвръждава, че хищника, който се храни там е безпощаден. За тази цел използвам глави с грамажи в порядъка на 15 до 20 грама, защото при пропадане с по-тежката глава, силиконовата примамка се движи много по-живо и погледнато отстрани сякаш се опитва да избяга от заплахата на хищника.
Тук в това видео може да видите и как става самото водене на примамката над дъното:
https://www.youtube.com/watch?v=HDzcqdpcLlw&t=26s
Ред е и на цветовете. Аз харесвам да ловя предимно с естествени такива, но не мога да си изкривя душата, че има моменти, когато ярките сработват много по-добре, особенно ако са UV. Това, на което залагам в слънчево време и бистра вода са естествени цветове с брокат, а в по-мрачна обстановка - ярки и UV цветове. Имало е ситуаци, когато теорията "ярък цвят за мрачно време" не сработва. Напротив...даже обратното. Не е било един път, когато тъмните цветове в мрачните дни носят по-добър успех. Същото важи и за брокатени такива. Затова е хубаво човек да разполага с различни по размер и вид силиконови примамки, също така и с една добра цветова гама и най-важното е да експерементира. Това че вчера на даден цвят някой е имал резултат не означава, че и на следващият ден ще е така.
Сега ще ви покажа и част от уловите за този сезон като ще се постарая да са в хронологичен ред.
Най-голямата ми риба за сезона я улових на първи Декември на Fiiish Black Minnow No3
През Октомври направихме първият целенасочен излет за бели риби. Тогава слуката ни споходи на дълбочини 7-8 метра, а успешните примамки бяха Fiiish Black Minnow No2 и Savage Gear Fat Minnow T-tail 9см. В по-топлите месеци малките на размер силиконови рибки до 8-9см са по-успешни.
Ноември имах попадения и от брега като лових най-вече сутрин преди изгрев, а успехи имах със Savage Gear 4D Herring Shad 9см и 11см.
С първото по-чуствително захлаждане дойдоха успехите и на 13см 4D Herring Shad.
През Декември хващах доволно риби с Black Minnow No3 и Fat Minnow T-tail
Много хубав риболов на язовир Искър с 4D Herring Shad 13см. След 5-6 часа без риба просто реших да ги потърся над дъното и резултатите са видими.
За Януари 2021 имам само един риболовен излет на язовир Пясъчник - ден, в който активността беше изключително ниска, но все пак се разписах с една хубава риба (отново уловена над дъното).
Това е накратно от мен за риболова на бели риби.
Написаното по-горе е на база личен опит.
Бъдете здрави и Наслука!
Автор: Миленко Стойчев
Отзиви